Iva Vanžurová

Paličkovaná krajka a Malba na hedvábí

O Mně

Iva Vanžurová se narodila v roce 1962 v Brně. Tady prožila dětství a studia na střední a vysoké škole zemědělské. S paličkovanou krajkou se setkala poprvé ve svých čtrnácti letech. Podle tehdy dostupné slovenské knížky o paličkování začala sama skládat první vzory. Své znalosti dále rozvíjela v letohradské pobočce Školského ústavu umělecké výroby Praha, kde v roce 1995 získala osvědčení. Výučního listu v oboru "Ruční krajkářka" na textilní škole ve Velkém Poříčí dosáhla v roce 1996. Dále své výtvarné schopnosti rozvíjí pod občasným vedením naší přední krajkářky a akademické malířky Milči Eremiášové na výtvarně zaměřených kurzech. Její práce dělají radost po celém světě

Iva Vanžurová vytváří krajku ve všech jejích podobách od miniatur šperků po krajku oděvní, stolní i závěsné tapisérie..

Malbou na hedvábí se začala zabývat v roce 2001. Od této doby se této výtvarné technice intenzivně věnuje.

Od roku 2005 vyučuje lektorské činnosti na svých pravidelných kurzech ve Vysokém Mýtě a v Litomyšli,v Letovicích, Jaroměřicích u Jevíčka a v Blansku.Dvakrát do roka jezdí vyučovat krajku na Slovensko do Staré Ľubonňe a Košic. Týdení prázdninové kurzy vede v Přelouči a v Jaroměřicích u Jevíčka.

V roce 1992 měla první výstavu a od té doby pravidelně vystavuje  na autorských i společných výstavách doma i v zahraničí. Poslední roky obohacuje svoje výstavy módnímy přehlídkami z oděvních doplňků tvořených krajkou i malovaným hedvábím.

Za své krajky získala 1. místo v soutěži Židovského muzea v Praze - "Davidova hvězda" , 1. místo v soutěži "Architektura věčná inspirace" ve Žďáru nad Sázavou, tamtéž o rok později třetí místo v tématu oděvní krajka a v dalším roce zvláštní ocenení za mistrovskou práci v krajkce na téma Květ s krajkou Zimní snění.Její Sluníčko získalo ve Vamberku v roce 2003 cenu Diváka.